Olin veel liiga pisike, kui kepiga vanaema suri, kuid siiski on mul mitmeid mälestusi temaga seoses. Number üks mälestus on see, et temaga koos ma alati ootasin midagi. Tähel. Kunagi hilisemal ajal kui ta elas Saue tänaval, siis mäletan lihtsalt seda, kuidas Saue tänaval külas käisime ja kuidas ta seal siis ringi tatsus. hästi küürus ja kepiga (sellest ka nimi) ja ei kuulnud hästi. Aga need mälestused on lühikesed. Tähel ma aga alati ootasin koos temaga. Kui emps ja iss pidid mulle järgi tulema sinna Tähele, siis istusime koos köögi laua taga ja ta laulis mulle alati midagi seoses "urr-urr-urr-pii-piibiga... emme issi sõitvad seal ..." jne. Ja siis me vaatasime läbi puude tähe tänava poole ja ootasime auto tulesid. Või kui vanaema oli poes või üldse kusagil ajutiselt ära, siis jällegi istusime tähel akna all ning ootasime... ja nagu Tähevanaemagi, tegi ta mulle rongivõileibu samal ajal kui midagi ootasime.
Monday, December 17, 2007
Saturday, December 15, 2007
Üks olulisematest elutarkustest
Kui mina väike olin ja vanaema Õilme mind enamus aega valvas-kasis-kasvatas, siis üks asju, üks elutarkustest, mis mulle kõige paremini meelde on jäänud, ja mida ma ka üllataval kombel isegi järgin oli see, kuidas suhtuda negatiivsetesse juhtumistesse meie eludes. Vanaema ütles, et "mis sa tühjast ikka välja teed, lase tal olla" ja ma olen enda võrdlemisi lühikese elu jooksul avastanud, et see on ilmselt tõesti kõige tervislikum (nii vaimselt kui ka füüsiliselt) viis igapäevaste nõmedustega hakkama saada, mis tegelikult ei tohiks üldse meie positiivsust ja head meeleolu rikkuda.
Posted by Ave at 2:09 PM 3 comments
Kepiga vanaema
Kui vanaisa, Vähiku Mihkel suri, olin siis umbes kolme aastane, kolis vanaema meie juurde Kuressaarde. Ta ei tahtnud üksi enam maal elada. Õigupoolest oli see ka ema juttude järgi natuke võimatu, sest Niidissoo maaparandustööde tulemusel jäid meie talu kaevud kuivaks ja vett pidi tooma naabertalust, mis oli vanaemale kindlasti liiga raske, eriti talvel. Noh ja teine probleem oli muidugi see, et vanaema kartis hirmsasti tontisid. Ja kotumarte. Neid viimaseid olevat ja pidavat olema kogu meie vana Vähiku talu õu täis (kahtlused, et need seal praegugi ringi koterdavad on täitsa olemas, mõned meie sõbrad on seal üht-teist näinud). Noh minu ema, Õilme, muidugi lohutas vanaema, et need on sõbralikud kotumardid, kuid see selleks. Vanaema kolis linna ja algas tema elu meiega koos.
Mida ma vanaemast mäletan? Oi oi kui palju. Vanaema ongi minu lapsepõlv, sest lasteaeda mind haigete jalgade pärast ei pandud ja kuna vanaema nüüd meie juures elas ja ema tööl käis, siis olin ma vanaema hoole all kõik see aeg. Kui olin kipsis, siis oli vanaema see, kes mind õue tassis ja linna viis, kui olin haige, siis oli vanaemasee, kes mind tohterdas. Ja vanaema oli ka see, kes mind eluks välja õpetas. Igasugu vanarahva tarkust, ja uskumisi, ja eelarvamusi ja kombeid. Ja perenaise tarkusi - kuida peab ja kuidas mitte kohe asju teha ei tohi...
Sõnaga - täielik elukool.
Vanaemast mäletan seda, et ta oli äärmiselt puhas ja korralik. Tema voodi oli alati tehtud ja tal oli lumivalge päevatekk, millel ei tohtinud olla ühtegi kortsu ega kurdu - peegelsile. Ja mina väikese tatikana ei tohtinud isegi mitte mõelda selle päevateki vastu puutumisest.
Siis mäletan, et vanaema käis iga pühapäev kirikus. Kuigi oli sügav nõuka aeg, ja ema ja isa kõik parteis. Vanaema ajas ikka oma joru ja kui siis kirikus käis, siis ikka rääkis kirikuuudiseid ka, et mida õpetaja oli rääkinud ja mis laulusid lauldi ja.
Laulda vanaema armastas ka. Kui ma kipsi aheldatud olin, siis veetsime vanaemaga alati videvikutunde - ootasime ema ja isa töölt koju. Kui me olime linnas, siis istusin köögi suure laua peal ja vanaema laulis ja jutustas mulle lugusid kitsiloomidest (kitsedest, keda meie Vähiku talu juures maal oli ja on ka praegu hästi palju). Kui olime maal, ja ootasime õhtuse bussi tulemist, siis istusin vanaema süles. Aga need jutud, mida räägiti ja laulud mida lauldi olid ikka samad - Mai kuu, suur toomepuu, uhke ja õisi täis...
Aga vanaemast ma räägin siin blogis tulevikus veel palju. Mõtete ja meeldetulemiste kaupa.
Posted by Karuema at 2:03 PM 1 comments
Labels: Kaja, Vähiku Roosi, vanaema
Monday, November 12, 2007
Vähiku Mihkel, meie emapoolne vanaisa
Meie Vanaisa Mihkel (pildil) on Vähiku Toomas jun kõige vanem poeg. Üldse oli Toomasel ja tema naisel Mariel neli last, tütreke aga suri noorelt. Kolm poega kasvasid suurteks meesteks ja tegid maamuna peal mehetegusid.
Kõige vanem vend oli siis Mihkel, meie vanaisa, kes õppis Riia merekoolis kapteniks. Sõitis mööda ilma meresid Tsaari Venemaa laevadel. Juttude järgi olevat ta elanud esimese ilmasõja ajal mingi aeg Liverpoolis, Inglismaal - lihtsalt jäi sinna sõjavangi. Sel eluperioodil olevat tal olnud ka elukaaslane, kohaliku kirikuõpetaja tütar, kes olevat vanaisalt ka vallaslapse saanud. Sõja lõppedes tuli vanaisa koju, ja too naine jäi Inglismaale. 1926 aastal kihlus Mihkel Leedri külast pärit Oolu Roosiga, kellest sai siis meie vanaema, minu jaoks üks mõjukamaid ja võimsamaid naisi. Ja sellest vanaisa Inglismaa elust enam kunagi valju häälega ei räägitud. Sellest, et seal midagi tõsist ikka oli, annab tunnustust üks pilt meie pere vanade piltide seas, kust pool on ära lõigatud, ning samuti vanaema ignorantsus nendest asjadest rääkimisel. Hiljem, juba vanas eas, on vanaema sest asjast siiski veidi rääkinud ka, sealt siis see minu teadminegi pärineb.
Nii, Tooma keskmine poeg oli Valdar, kellest sai kooliõpetaja Lümandas ja kes abiellus Leedri külast Härmalt pärit tüdruku Hellaga. Hellal Ja Valdaril oli poeg Väino, kes venelaste eest Roosti pages, seal soomlannast naise võttis, ning kes küll 70ndal aastal taas esimest korda Eestisse tuli ja käima jäigi, kuid kes siiski on võõrasse mulda maetud. Ja täna elab Väino naine Eila veelgi Stockholmi külje all rahulikku Rootsi vanainimese elu.
Kolmas, kõige noorem vend oli August, kellest sai kirjanik August Mälk ning kes oli ka omal ajal Riigikogu liige. Venelaste tulles pidi temagi oma perega, noore naise Leini ja pisikese tütre Hallikiga Rootsi põgenema, sest vaevalt uus võim oleks talle halastanud...Halliki elab praegugi Stockholmist veidi lõunasse, Mjölbys, peab pensionipõlve, ja puhkab sageli ka Eestis.
Posted by Karuema at 11:09 PM 4 comments
Labels: Mälkude sugu, meie pere, Vähiku Mihkel, Vähiku Toomas, vanaisa
Meie Lümanda vanaisakodu kaardil
View Larger Map
Saaremaa, Lümanda vald, Koovi küla, Vähiku talu
Posted by Karuema at 2:27 PM 1 comments
Labels: vanaisakodu
Mälestuste maal
Minu mäletuste maa algab kuskil Kipi -Koovi ( nii oli küla nimi siis) mere äärsetel karjamaadel koos vanaisa Mihkli ja koeraga, nii see kestis kogu minu lapsepõlve. Saadeti mind ju alati, kui vähegi võimalik maale Vähikusse, suved möödusid kõik seal, tagantjärgi mõeldes oli see isegi tore, kuigi jah tollal see mulle jah eriti ei meeldinud.
Posted by roosid at 11:40 AM 0 comments
Labels: Liilia, Vähiku Mihkel, Vähiku Roosi, vanaema, vanaisa, vanaisakodu
Mälkude suguvõsa
Minu ema Õilme on Mälkude suguvõsast, Lümandast, Koovi külast. Kirjalikest allikatest on teada esimesed esivanemad selles peres aastast 1650, Rixo Rein, kes tõenäoliselt elas Riksu külas ja pidas mõisas piimamehe ametit.
Sellest mehest alates on teada meie perekonna ajalugu rohkemal või vähemal määral ja meie pere suur õnn on see, et Kanadas sugulane Kiili Ain suguvõsa ajaloo uurimisega aktiivselt tegeleb. Tema kaudu ja muidugi ka Saaremaa Muuseumi toimetiste kaudu saame päris hea ülevaate Mälkude suguvõsast. Saaremaa Muuseum on Mälkudest huvitatud just minu vanaonust kirjaniku August Mälgu pärast.
Mälkude sugupuud kuni Vähiku Toomas juniorini saab vaadata SIIN.
Posted by Karuema at 5:42 AM 2 comments
Labels: ema Õilme, Mälkude sugu, Vähiku Toomas
Vähiku Toomas
Vähiku Toomas oli legendaarne mees (pildil vasakult teine, tema ees valgepäine piiga on minu ema Õilme), minu vanavanaisa.
Ta oli külas hinnatud ja austatud, rahvas räägib, et teda kutsutud ikka teistesse peredesse tülisid lahendama...Olevat olnud aus ja õiglane mees...
Pilt on aastast.... ja Vana Toomase kõrval istub ka tema noorem poeg August, kellest hiljem sai riigimees ja kirjanik. Teisi inimesi sellel pildil mina ei tea, ei tunne, või ehk ei mäleta, sest tõenäoliselt on ema nendest rääkinud...Aga inimese mälu on ju nii ajalik ja nii inimlik on unustada...
Seepärast õekesega koos seda blogi siin alustame, saanud inspiratsiooni Epu ja Helle ettevõtmisest...
Posted by Karuema at 5:35 AM 1 comments
Labels: ema Õilme, meie pere, Vähiku Toomas
Kui Muhu poiss kosis Saarepiiga
Selle blogi kirjutamise põhjuseks on tõsiasi, et aastal 1948 hakkasid perekonda looma kaks noort inimest, Evald Saksakulm Muhust Tusti külast ja Õilme Mälk Saaremaalt Lümandast Koovi külast. Noored kohtusid Kuressaares. Sõda oli lõppenud, unistati paremast elust, sest nagu ema kunagi hiljem on öelnud, et halvemaks tõepoolest enam minna ei saanud, ja selles olukorras tundus isegi Stalini poolt lubatud kommunism päästerõngana...
Jah, ja sellest abielust sündis kaks tütart, Liilia 1948, ja Kaja 1962.
Nüüdseks on Õilme ja Evald Kihelkonna surnuaial. Liilia ja Kaja on aga otsustanud kirjutada üles köik meenutused ja mälestused vanematest, vanavanematest, vanavanavanematest...
Ja kui Sinul, hea lugeja, on miskit teadmist selles pere ajaloost, siis ikka ütle sõna sekka :)